Volatilita udává rychlost změny ceny podkladového aktiva. Obecně platí, že akcie s vysokou volatilitou se pohybují v širokých pásmech, zatímco akcie s nízkou volatilitou se pohybují v úzkých pásmech.
- Volatilita je tedy standardní odchylka od současné ceny akcie. Tzn., jakých hodnot může cena akcie dosáhnout za určité období.
Cena akcie se pohybuji ve zvonovitém tvaru. Základ tvoří vrchol a standardní odchylka. Vrchol není nic jiného než současná cena akcie. Standardní odchylka nám říká, kde a s jakou pravděpodobností by se měla akcie pohybovat v určitém časovém horizontu.
Šířka zvonovitého tvaru je u každé akcie jiná, protože akcie s vyšší volatilitou se budou pohybovat v širších pásmech, a proto i tento tvar bude širší a naopak. Není důležité zabývat se podrobnostmi. Pro nás je důležité, abychom věděli, že rozeznáváme tři standardní odchylky:
Indikátory volatility
Volatilita obecně znamená kolísavost trhu. Se stoupající volatilitou roste i cenové rozpětí, ve kterém se trh pohybuje.
Indikátory volatility: Volatilní trhy mohou přinést během krátkého času větší zisky, protože udělají velké cenové pohyby. Indikátory, které z ní matematicky vycházejí se nazývají indikátory volatility. Jejich princip spočívá v porovnání současné kolísavosti (rychlosti změny) trhu s předchozím vývojem a v případě narůstající nerovnováhy nám dávají signál k možnému obratu v trendu.
Mezi nejznámější indikátory volatility patří:
- Bolinger bands (BB)
- Average True Range (ATR)
Typy volatility
Historická volatilita – ukazuje, jak bylo podkladové aktivum volatilní v minulosti.
Implicitní volatilita – nám říká, jaké je tržní očekávání na budoucí vývoj volatility. Jsou to skutečné peníze v opcích.
- Komoditní akcie a ETF: Způsob jak investovat do komodit - 30. 11. 2023
- Insider nákupy akcií: Kde je najít a jak je poznat? - 30. 11. 2023
- Peníze na forex bez nutnosti vkladu v roce 2023 - 30. 11. 2023