Volatilita

Volatilita udává rychlost změny ceny podkladového aktiva. Obecně platí, že akcie s vysokou volatilitou se pohybují v širokých pásmech, zatímco akcie s nízkou volatilitou se pohybují v úzkých pásmech.

  • Volatilita je tedy standardní odchylka od současné ceny akcie. Tzn., jakých hodnot může cena akcie dosáhnout za určité období.

Cena akcie se pohybuji ve zvonovitém tvaru. Základ tvoří vrchol a standardní odchylka. Vrchol není nic jiného než současná cena akcie. Standardní odchylka nám říká, kde a s jakou pravděpodobností by se měla akcie pohybovat v určitém časovém horizontu.

Šířka zvonovitého tvaru je u každé akcie jiná, protože akcie s vyšší volatilitou se budou pohybovat v širších pásmech, a proto i tento tvar bude širší a naopak. Není důležité zabývat se podrobnostmi. Pro nás je důležité, abychom věděli, že rozeznáváme tři standardní odchylky:

Indikátory volatility

Volatilita obecně znamená kolísavost trhu. Se stoupající volatilitou roste i cenové rozpětí, ve kterém se trh pohybuje.

Indikátory volatility: Volatilní trhy mohou přinést během krátkého času větší zisky, protože udělají velké cenové pohyby. Indikátory, které z ní matematicky vycházejí se nazývají indikátory volatility. Jejich princip spočívá v porovnání současné kolísavosti (rychlosti změny) trhu s předchozím vývojem a v případě narůstající nerovnováhy nám dávají signál k možnému obratu v trendu.

Mezi nejznámější indikátory volatility patří:

  • Bolinger bands (BB)
  • Average True Range (ATR)

Typy volatility

Historická volatilita – ukazuje, jak bylo podkladové aktivum volatilní v minulosti.

Implicitní volatilita – nám říká, jaké je tržní očekávání na budoucí vývoj volatility. Jsou to skutečné peníze v opcích.

Krpenský Martin
Podobné:   Burza a Burzovní trh (komoditní, akciová)
Kde obchodovat
Reálné akcie a kryptoměny
Nízký minimální vklad 100 USD
Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4,8 rating
4.8
74% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF
Nízké poplatky
Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4,5 rating
4.5
79% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2023 ForexSrovnávač.cz