Aktiva a pasiva: jak si hlídat své finance a navyšovat bohatství

Aktiva a Pasiva jsou základní účetní kategorie, které se používají k popisu finančního stavu podniku nebo organizace v daném okamžiku. Tyto kategorie jsou součástí bilance a dalších finančních výkazů. Kdybyste si prohlédli nějaké studie o milionářích, byli byste určitě překvapeni, protože většina milionářů vůbec nejsou lékaři, právníci nebo majitelé firem s domy a exkluzivními auty. Jsou to lidé kteří žijí pod jejich finanční úroveň a přebytek investují raději do aktiv než pasiv.

Aktiva v osobních financích zahrnují veškerý majetek, který má jednotlivec nebo domácnost. Mezi běžná aktivní jmění mohou patřit:

  • Peněžní prostředky: Hotovost a bankovní účty.
  • Investice: Akcie, dluhopisy, investiční fondy a jiné formy investic.
  • Nemovitosti: Dům, byt, pozemky a další nemovitosti.
  • Hmotný majetek: Automobil, nábytek, elektronika atd.
  • Jiné hodnoty: Drahé šperky, umělecká díla a podobně.

Pasiva v osobních financích: Pasiva v osobních financích zahrnují veškeré finanční závazky, dluhy a povinnosti jednotlivce nebo domácnosti. Některá běžná pasiva zahrnují:

  • Hypotéky: Dluhy na nemovitostech.
  • Spotřebitelské úvěry: Například kreditní karty, osobní půjčky atd.
  • Studentské půjčky: Půjčky na financování vzdělání.
  • Další dluhy: Nesplacené faktury, splátky a další závazky.

Rozdíl mezi celkovou hodnotou aktiv a pasiv ve vašich osobních financích se nazývá čistý majetek (též vlastní kapitál). To je hodnota, pokud bychom prodali všechny aktiva a splatili pasiva.

Šetřit je cesta k ůspěchu

Říká se, že každý uložený cent je stejný jako ten, který jsme vydělali. Když si uvědomíme, že na každém vydělaném centu platíme daně, stává se ještě výhodnější šetřit než zvyšovat příjem. Uvažujme, že máme možnost buď ušetřit 1000 Kč nebo vydělat dalších 1000 Kč. S daní ve výši 20% by nám z těchto 1000 Kč zůstalo pouze 800 Kč.

Když ale odložíme těch 1000 Kč ze svého současného rozpočtu, neplatíme na ně daně a zůstává nám všechna tato částka. Co ještě lepší, pokud využijeme složené úročení, začnou nám peníze vydělávat více peněz. To znamená, že nejenže vyděláváme z vložené částky, ale také z úroků, které se na ní postupně začnou hromadit. Na začátku to mohou být jen malé částky, ale časem se tyto peníze začnou množit exponenciálně.

Jste samostatně výdělečnou osobou? Pak můžete využít daňové zákony ve svůj prospěch! Ušetřené peníze na daních jsou také peníze, které máte navíc. Můžete si odečíst mnoho nákladů souvisejících s vaším podnikáním (náklady na používání domova, auta, kanceláře atd.), pokud pečlivě vedete účetnictví.

Dále si můžete uplatnit daňové odpočty za pojistné do zdravotního pojištění při vyplňování daňového přiznání. Tyto zákony jsou navrženy tak, aby podporovaly podnikání a růst, takže nezapomínejte využívat jejich výhod.

Pokud jste zaměstnancem, zjistěte, zda vaše společnost nabízí důchodový plán. Tyto plány bývají často osvobozeny od daně. Čím déle si ponecháte své peníze (a získáte tak slušný úrok), tím lépe pro vás.

Rozdíly mezi aktivem a pasivem

Rozdíl je jednoduchý, a to zda nám kvůli nějaké činnosti prachy odtékají nebo přitékají. Jsem si jistý, že svůj domov nadevše milujeme, ale i tak je to spíše pasivum než aktivum, protože do něj peníze dáváme a nepřináší nám žádné (samozřejmě je to jiné, když svůj dům nebo byt pronajímáme). Kdykoliv se nám podaří ušetřit nějaké peníze, investujeme je do aktiv jako například podílové fondy  – prostě vše co nám generuje úrok nebo podíl ze zisku. Nakonec se možná dostaneme až do bodu, kdy náš majetek bude dělat práci za nás.

Podobné:   Co nám říkají koeficienty Alfa a Beta u akcie?

Důležité je si dát pozor na inflaci, která nám pomalu ukrajuje z našeho majetku. Určitě vám vaše babička vyprávěla kolik stálo mléko nebo chleba a že za deset korun udělala velký nákup, dnes si za deset korun koupíte tři rohlíky případně dvě housky. Pokud chcete vyhrát závod s časem a inflací, musíte se naučit investovat na správných místech. Spořicí účet vám může pomoci držet krok s inflací, ale v případě, že chcete tento závod vyhrát musíte investovat do cenných papírů, akcií nebo nějaké jiné investice, která vrací nadprůměrnou míru inflace (v současnosti 3-4 %)

Tipy

Pracujte na odstranění všech dluhů, které máte. Když máte vysoký dluh, vyděláváte peníze někomu jinému, to co zaplatíte na úroku je jejich výplata. Čím dříve zaplatíte vaše půjčky a dluhy, tím spíše přestanete dávat pryč vaše peníze.

Začněte analyzovat svá rozhodnutí z pohledu firmy. V ekonomice má firma velmi jednoduchý cíl, a to maximalizovat profit. Dobře fungující firmy utrácejí peníze pouze pokud plánují na těchto výdajích vydělat ještě víc peněz a používají jejich zdroje co nejlukrativněji. Samozřejmě, že vy nejste firma a máte tím pádem jiné uvažování, ale pokud budete s většinou svého času a penězi dělat rozhodnutí, které slibují vysokou návratnost na investici, jste na velmi dobré cestě vydělávat víc peněz, a to je super zpráva pro vaše akcionáře (vás a vaši rodinu).

Pozor

Dejte si pozor na takzvané pyramidové hry nebo jinak nazývané letadla. Miliony lidí po celém světě se neustále nechají nachytat a vstupují do těchto systémů. Platí jedno pravidlo: Pokud něco vypadá příliš dobře, aby to byla pravda, tak to nejdříve pravda není.

Neztrácejte ze zřetele co je pro vás opravdu důležité na vaší cestě za penězi. Samozřejmě, budete pravděpodobně vydělávat víc pokud budete víc pracovat, ale budete si i skutečně užívat vydělané peníze? Prachy pro vás dokážou udělat spoustu věcí, ale nezedřete se kvůli nim na smrt. Nemůžete si je přece vzít se sebou na onen svět.

Pokud začnete používat výše uvedené kroky jak vydělat peníze, mějte na paměti, že zvýšený příjem se nerovná zvýšenému bohatství. Mnozí lidé, kteří se pyšní svým bohatstvím, mají ve skutečnosti velmi malé čisté jmění, protože jejich dluh v poměru k aktivům je vysoký – jinými slovy, dluží více peněz než ve skutečnosti mají. Všechny kroky zmíněné výše odhalily agresivní strategie jak vydělat peníze, ale nikdy se nikam nedostanete s děravými kapsami.

Krpenský Martin
Ověření brokeři na akcie, etf i krypto
Reálné akcie a kryptoměny
Nízký minimální vklad 100 USD. Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.8
76% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF Nízké poplatky + Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.5
76% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2024 ForexSrovnávač.cz