Aktiva a pasiva: jak si hlídat své finance a navyšovat bohatství

Kdybyste si prohlédli nějaké studie o milionářích, byli byste určitě překvapeni, protože většina milionářů vůbec nejsou lékaři, právníci nebo majitelé firem s domy a exkluzivními auty. Jsou to lidé kteří žijí pod jejich finanční úroveň a přebytek investují raději do aktiv než pasiv.

Šetřit je cesta k ůspěchu

Říká se, že ušetřený cent je vydělaný cent. Vlastně, když se zamyslíte nad tím, že platíte daň z každého centu, který vyděláte, opravdu vyděláte víc peněz na šetření než na zvyšování příjmu. Řekněme, že máte na výběr zda ušetříte 1000 Kč nebo vyděláte navíc 1000 Kč. Že platíme daň 20%, znamená to, že ze 1000 Kč vám zůstane pouze 800 Kč.

Ale když z vašeho současného rozpočtu dáte 1000 Kč bokem, necháváte si všechno. Abych to ještě víc osladil, pokud využijete výhody složeného úrokování (úroky z úroků), po čase budete vydělávat peníze z částky, kterou jste vložili plus budete vydělávat z úroků, který vznikl z vložené částky. Na začátku to budou jen centy, ale toto číslo se časem bude zvyšovat exponenciálně.

Jste samostatně výdělečně činná osoba? Tak využijte daňové zákony ve svůj prospěch! Peníze ušetřené na daních jsou také ušetřené peníze. Můžete si odečíst mnoho vašich obchodních nákladů (používání vašeho domu, vašeho auta, kanceláře a její doplňků, etc.), Pokud si vedete pořádně účetnictví.

Můžete si také nárokovat daňovou úlevu tím, že si přidáte do svého daňového přiznání pojistné do zdravotní pojišťovny. Tyto zákony jsou postaveny na podporu obchodu a růstu podniku, takže nezanedbávejte jejich výhody.

Pokud jste zaměstnáni, zjistěte zda má vaše společnost důchodový plán. Penzijní plány mají tu výhodu, že jsou často osvobozeny od daně. Čím déle si udržíte vaše peníze (a vytvoříte tak slušný úrok) tím lépe.

Poznejte rozdíl mezi aktivem a pasivem

Rozdíl je jednoduchý, a to zda vám kvůli nějaké činnosti prachy odtékají nebo přitékají. Jsem si jistý, že svůj domov nadevše milujete, ale i tak je to spíše pasivum než aktivum, protože do něj peníze vrážite a nepřináší vám žádné (samozřejmě je to jiné, když svůj dům nebo byt pronajímáte). Kdykoliv se vám podaří ušetřit nějaké peníze, investujte je do aktiv jako například podílové fondy, díla chráněná autorským právem – prostě vše co vám generuje úrok nebo podíl ze zisku. Nakonec se možná dostanete až do bodu, kdy váš majetek bude dělat práci za vás, a všechno co vy budete muset udělat je, sedět a počítat peníze!

Dejte si pozor na inflaci, která vám pomalu ukrajuje z vašeho majetku. Určitě vám vaše babička vyprávěla kolik stálo mléko nebo chleba a že za deset korun udělala velký nákup, dnes si za deset korun koupíte tři rohlíky případně dvě housky. Pokud chcete vyhrát závod s časem a inflací, musíte se naučit investovat na správných místech. Spořicí účet vám může pomoci držet krok s inflací, ale v případě, že chcete tento závod vyhrát musíte investovat do cenných papírů, akcií nebo nějaké jiné investice, která vrací nadprůměrnou míru inflace (v současnosti 3-4 %)

Tipy

Pracujte na odstranění všech dluhů, které máte. Když máte vysoký dluh, vyděláváte peníze někomu jinému, to co zaplatíte na úroku je jejich výplata. Čím dříve zaplatíte vaše půjčky a dluhy, tím spíše přestanete dávat pryč vaše peníze.

Začněte analyzovat svá rozhodnutí z pohledu firmy. V ekonomice má firma velmi jednoduchý cíl, a to maximalizovat profit. Dobře fungující firmy utrácejí peníze pouze pokud plánují na těchto výdajich vydělat ještě víc peněz a používají jejich zdroje co nejlukrativněji. Samozřejmě, že vy nejste firma a máte tím pádem jiné uvažování, ale pokud budete s většinou svého času a penězi dělat rozhodnutí, které slibují vysokou návratnost na investici, jste na velmi dobré cestě vydělávat víc peněz, a to je super zpráva pro vaše akcionáře (vás a vaši rodinu).

Pozor

Dejte si pozor na takzvané pyramidové hry nebo jinak nazývané letadla. Miliony lidí po celém světě se neustále nechají nachytat a vstupují do těchto systémů. Platí jedno pravidlo: Pokud něco vypadá příliš dobře, aby to byla pravda, tak to nejdříve pravda není.

Neztrácejte ze zřetele co je pro vás opravdu důležité na vaší cestě za penězi. Samozřejmě, budete pravděpodobně vydělávat víc pokud budete víc pracovat, ale budete si i skutečně užívat vydělané peníze? Prachy pro vás dokážou udělat spoustu věcí, ale nezedřete se kvůli nim na smrt. Nemůžete si je přece vzít se sebou na onen svět.

Pokud začnete používat výše uvedené kroky jak vydělat peníze, mějte na paměti, že zvýšený příjem se nerovná zvýšenému bohatství. Mnozí lidé, kteří se pyšní svým bohatstvím, mají ve skutečnosti velmi malé čisté jmění, protože jejich dluh v poměru k aktivům je vysoký – jinými slovy, dluží více peněz než ve skutečnosti mají. Všechny kroky zmíněné výše odhalily agresivní strategie jak vydělat peníze, ale nikdy se nikam nedostanete s děravými kapsami.

Kde obchodovat
Reálné akcie a ETF
Nízké poplatky
Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4,5 rating
4.5
80% CFDs účtů je ztrátových

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© Copyright 2023 ForexSrovnávač.cz