Alfa a Beta jsou dva klíčové koeficienty, které se používají k analýze a kvantifikaci rizika a výkonnosti akcií ve vztahu k trhu. V praxi je pomocí diverzifikace možné eliminovat tzv. „specifické“ riziko, tedy riziko, které není spojeno s obecnými tržními trendy. Zatímco „systémové“ riziko, což je riziko související s celkovými pohyby trhu vyvolanými ekonomickými, politickými a sociálními faktory ovlivňujícími výkonnost výnosových sazeb všech obchodovaných aktiv na trzích, nutí investory hledat odpovídající kompenzaci, která není možná eliminovat pomocí diverzifikace. Zde je jejich význam a využití:
Koeficient Beta (β)
Tento ukazatel, známý také jako míra volatility, vyjadřuje specifický charakter každé jednotlivé akcie. Ukazatel vztahuje akcii k celkovému trhu a spojuje její výkonnost s celkovým vývojem trhu ve stejném období. Beta v podstatě reflektuje vazbu mezi výkonností akcií a vývojem trhu. Koeficient Beta klasifikuje akcie podle následujících hodnot:
- Beta > 1 = (vyšší volatilita) Akcie se pohybuje ve stejném směru jako trh, avšak s většími výkyvy než samotný trh. Tato kategorie může nést riziko, pokud se celý trh propadne.
- 0 < Beta < 1 = (nižší volatilita) Akcie sledují směr trhu, ale s menšími výkyvy než je běžné na trhu. Výkon je méně výrazný a počet zvratů trendu je nižší.
- 0 > Beta > -1 = Akcie se pohybuje opačným směrem než trh, ale v omezené míře. Tato kategorie se týká cenných papírů, které umožňují obchodovat proti trendu s mírným rizikem. Omezená citlivost na tržní pohyby má omezené důsledky.
- Beta < -1 = Akcie se pohybují opačným směrem než trh a s většími výkyvy. Nesprávná interpretace umístění těchto akcií může mít závažné následky, ale zároveň může umožnit dosažení pozoruhodných výsledků za cenu zvýšeného rizika.
Koeficient Alfa (α)
Tento koeficient ukazuje, jakým způsobem akcie generuje hlavní příjem, nezávisle na současných tržních tendencích. Slouží jako ukazatel specifického rizika spojeného s daným cenným papírem. Vyjádřen je v procentech ročně, pololetně, čtvrtletně nebo měsíčně a ukazuje rozdíl mezi aktuálním výnosem v daném časovém období a očekávaným výnosem, který by byl dosažen, pokud by se ceny pohybovaly pouze podle Beta koeficientu, měřícího tržní riziko. Alfa tedy indikuje, jak trh hodnotí výkonnost akcie vzhledem k jejím specifickým rizikům.
Charakter a velikost společnosti hrají roli při určování toho, zda je Alfa pozitivní nebo negativní. Alfa signalizuje, zda trh považuje výnosy společnosti a její akcie za odlišné od průměru.
Zde jsou hodnoty, které mohou být získány z tohoto ukazatele:
- ALFA = 0 = Stav rovnováhy, kde jsou výnosy akcie v souladu s očekáváním.
- ALFA > 0 stoupající = Očekávání nadprůměrných výnosů.
- Klesající ALFA > 0 = Možný pokles nadprůměrných výnosů.
- Klesající ALFA < 0 = Předpokládají se podprůměrné výnosy.
- ALFA < 0 stoupající = Pozitivní změna očekávání s dopadem na cenu cenného papíru.
Beta a Alfa jsou významnými ukazateli, které pomáhají investorům a analytikům pochopit, jakým způsobem akcie reagují na tržní pohyby a jaké riziko a výnosy mohou očekávat ve srovnání s celkovým trhem.