Investování do akcií: Rady pro úplné začátečníky

Přemýšleli jste někdy o investici do akcií? Myslíte, že je to příliš složité, jste začátečník nebo potřebujete velké finanční částky? Každý, kdo přemýšlí o zahrnutí akcií do svého portfolia, by si měl být vědom, že Investování do akcií je určeno především pro investory, kteří jsou připraveni nést zodpovědnost za zhodnocování svých peněz. Investování by nemělo ohrozit váš základní finanční zabezpečení.

Je nutné si určit kolik peněz můžeme investovat bez toho, aby nás to dostalo do finančních potíží. Pokud se jedná o začátečníka, nedoporučuje se spekulovat s rizikovými investicemi, ale dát přednost stabilním společnostem. Pro začátečníky může být výhodnější začít s investováním do akciových fondů nebo burzovně obchodovaných fondů (ETF), které poskytují širší diverzifikaci a nižší riziko. Investor se musí sám rozhodnout, do kterých akcií a kdy investovat, jelikož investice do akcií jsou spojeny s možností vysokého výnosu a vysokou likviditou, ale i s vyšší mírou ztrát.

Pozitiva při investování do akcií:

  • Perspektiva vysokého výnosu.
  • Vysoká likvidita.
  • Nízké poplatky.
  • Možnost samostatného řízení portfolia (i on-line)
  • Potenciální ochrana před inflací
  • Geografická diverzifikace investic s minimálními náklady

Klientské investiční operace  jsou u obchodníků s cennými papíry ze zákona pojištěni proti úpadku obchodníka do výše náhrady 20.000,- EUR Garančním fondem obchodníků s cennými papíry. Pokud jste se již rozhodli investovat do cenných papírů, měl by si nejprve několik věcí ujasnit.

1. Způsob investování

Investoři mají na výběr dva hlavní způsoby investování do akcií. Prvním způsobem je aktivní obchodování na vlastní účet, kdy si klient otevře účet u obchodníka s cennými papíry a prostřednictvím internetové aplikace provádí jednotlivé operace. Tato služba je k dispozici například u eToro, XTB, Fio banky, Patria Direct nebo Saxo Bank a dalších. Při tomto způsobu obchodování může být výnosnost v řádech až desítek procent měsíčně, ale je důležité zdůraznit, že s tím přichází také vysoké riziko a časově náročná činnost. Výhoda je, že klient může začít s kapitálem v řádu stovek dolarů.

Při aktivním obchodování prostřednictvím licencovaného obchodníka s cennými papíry mají investoři k dispozici různé podpůrné služby a aplikace, které jim pomáhají při rozhodování, minimalizaci ztrát a maximalizaci potenciálního výnosu. Mezi ně patří například „pákový efekt“ (využití úvěru od makléřské společnosti k financování části nákupu cenných papírů) a „stoploss“ (uzavření investičních pozic tak, aby ztráty nepřesáhly předem určenou úroveň). Pro aktivní obchodování jsou online aplikace nejčastěji využívanou platformou, protože jsou nejen nejlevnější, ale také nejrychlejší.

Druhým způsobem pasivní investování, je svěření svých financí do správy profesionálům. Tento způsob je vhodný zejména pro ty, kteří si nejsou jisti svými investičními schopnostmi nebo nemají dostatek volného času. Různé Fondy a investiční společnosti nabízejí různé možnosti, poplatky a vstupní parametry. Obvykle je však pro správu majetku požadována investice v řádech několika stovek tisíc.

Populární brokeři na Akcie
Reálné akcie a kryptoměny
Nízký minimální vklad 100 USD. Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.8
76% CFDs účtů retailových je ztrátových

2. Zvolit základní parametry investic

Při každém investování musíme brát v úvahu tři klíčové faktory: výnosnost, riziko a likviditu. Obecně platí, že čím vyšší je potenciální výnos, tím vyšší je riziko ztráty. Na trhu existují akcie společností s dlouholetou stabilní tradicí (např. Pfizer, Allianz, Volkswagen, Exxon) i nové strukturované investiční nástroje, jako jsou indexové akcie, které nabízejí menší riziko ztráty, ale omezený potenciál výnosu.

Na druhé straně jsou k dispozici akcie s vysokými cenovými výkyvy, které umožňují rychlé zisky, ale také značné ztráty.

Třetím důležitým aspektem je likvidita investice. Některé cenné papíry mají vysokou likviditu, a proto je možné je kdykoliv rychle prodat a získat peníze. Ovšem existují i cenné papíry, u kterých prodej může trvat několik dní nebo týdnů, aniž by došlo k výraznému poklesu ceny. Nižší likvidita často souvisí s vyšší možností dosáhnout většího výnosu.

Dalším užitečným průvodcem může být odbornost investora v daném odvětví (např. IT, farmacie, telekomunikace, finance, potravinářství atd.), kde sleduje pravidelně vývoj trhu a má dobré povědomí o jednotlivých firmách. V takovém případě bude mít snazší hledat zajímavé investiční příležitosti.

2. Rozhodnout se, na jakých trzích investovat

V současné době není lidským jedincům možné mít dostatečnou rozsáhlost zkušeností a vědomostí, aby mohli kvalifikovaně investovat na všech dostupných burzách. Obvykle se makléři a klienti specializují na jeden nebo dva akciové trhy, které dobře znají. V České republice jsou k dispozici dva nezávislé trhy: Burza cenných papírů Praha a RM-Systém.

V USA existují trhy jako NASDAQ, NYSE, AMEX a různé menší burzy jako OTC a další. V Německu se nejčastěji obchoduje na Frankfurtské burze a její elektronické odnoži XETRA. Čeští klienti mohou investovat také na dalších burzách v Evropě (např. London Stock Exchange, Swiss Exchange) nebo v Asii, ale zájem o ně je menší než o domácí a americké burzy.

Důležité je zdůraznit, že klíčovým prvkem úspěšného investování je předem vybrat si vhodnou investiční strategii. Častá změna strategie a nedržení se jasně definovaných cílů může vést ke ztrátě. Investování vyžaduje zodpovědnost a nedává prostor pro emocionální rozhodnutí či nejistoty.

Než začít hned investovat po hlavně, je lepší strávit alespoň minimum času vzděláváním se o základech investování do akcií. Přečíst si knihy, články, sledovat online kurzy a učit se od zkušených investorů.

Krpenský Martin
Ověření brokeři na akcie, etf i krypto
Reálné akcie a kryptoměny
Nízký minimální vklad 100 USD. Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.8
76% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF Nízké poplatky + Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.5
76% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2024 ForexSrovnávač.cz