Obdivovaný stejně tak i nenáviděný manažer se zapsal do historie světového byznysu jako výjimečný manažer, který dokázal z průměrné společnosti General Electric vybudovat mezinárodní korporaci gigantických rozměrů. Právem se tak zařadil mezi nejrespektovanější byznysmeny druhé poloviny 20.století.
Narodil se do rodiny irských katolických přistěhovalců 19. listopadu 1935 v malém městečku Peabody, ve státě Massachusetts. Po střední škole v Salemu promoval v roce 1957 jako bakalář chemického inženýrství na University v Massachusetts, magisterský titul a následný doktorát získal na University v Illinois.
Osobní život
V roce 1960, ihned po dokončení studií, nastoupil Jack Welch za podprůměrný plat 10 tisíc dolarů ročně v General Electric v Massachusetts jako technik. Nízká mzda a nesmyslná byrokracie ho však natolik odradila, že chtěl firmu rychle opustit. Když se o jeho úmyslech dozvěděl jeho nadřízený Reuben Gutoff, pozval ho na večeři, kde ho přesvědčil, aby neodcházel. Gutoff viděl v mladém technikovi nevyužitý potenciál, který by firma měla využít. Asi sám netušil, jakého zásadního kroku se pro rozvoj firmy dopustil.
V osobním životě, je Welch již potřetí ženatý. S první manželkou Carolyn byl 28 let. Mají spolu čtyři děti a rozešli se prý v dobrém. S druhou ženou Jane žil 14 let a při rozchodu si odnesla majetek za neuvěřitelných 180 miliónů dolarů. Třetí ženou Welchova života se stala Suzy Wetlauferová, s níž žije dosud. Seznámili se během přípravy obchodní publikace pro Harvard, kterou společně chystali.
General Electric
Společnost vznikla na základě fůze Edisonovy General Electric Company a Thomas-Houstonových Electric Company v roce 1892. Za nadcházející víc než stovku let se společnost vyvinula do skutečně obřích rozměrů, přičemž významnou zásluhu na tom, že je GE v současnosti čtvrtou nejznámější obchodní značkou na světě, měl právě Jack Welch.
Současná tvář General Electric je složením několika víceméně samostatných divizí realizujících se ve zcela různých oblastech. Specifická struktura obsahující obrovské v podstatě autonomní podniky pak je výsledkem řady nákupů a reorganizací. Hlavní činnosti, jimž se společnost věnuje jsou finančnictví, průmysl, doprava, zdravotnictví, zábava a mnoho dalších. Společnost je aktivní na celé řadě dalších trhů, od výroby a distribuce elektřiny, přes průmyslovou mechanizaci, motory (včetně leteckých), lokomotivy, zdravotnické vybavení, finance až po materiály jakou jsou plasty, silikony nebo smirky.
Číselné údaje o General Electric jsou ohromující. Operuje ve více než 100 zemích světa, aktuálně zaměstnává více než na 300 tisíc lidí a roční obrat má kolem 160 miliard dolarů. Čistý zisk se pohybuje kolem 20 miliard dolarů. Daňové přiznání GE čítá údajně přibližně 24 tisíc stránek a je nejrozsáhlejším dokumentem svého druhu v celých Spojených státech.
Profesní kariéra Jacka Welche
Pověst schopného manažer si Welch získal poměrně rychle a jeho kariéra začala rychle růst. Poté, co se podílel na vývoji nových plastů, povýšil na post generálního ředitele továrny, která měla na starosti právě produkci nového plastu Krátce nato byl povýšen na post šéfa divize plastů v celé skupině General Electric.
Výjimečné manažerské schopnosti a marketingový talent katapultoval nadějného mladíka v hierarchii společnosti do horních pater. V roce 1972, 2 let od nástupu k GE, byl jako sedmatřicetiletý, jmenován viceprezidentem společnosti. O devět let později zvolen výkonným ředitelem a předsedou správní rady GE.
Ihned po nástupu do nové funkce zahájil ráznou restrukturalizaci celé firmy. Primárním bodem bylo zeštíhlení Welchem nenáviděného byrokratického aparátu v GE. počet zaměstnanců společnosti klesl pod Welchovým vedením v letech 1981-85 z 411 na 299 tisíc, tedy o více než 100 tisíc zaměstnanců. Hromadné personální čistky přineslo Welchovy negativní pověst, nicméně úspěšný manažer viděl v zeštíhlení firmy základní krok k další prosperitě.
Roční příjmy General Electric postupně vzrostly z 28 miliard vysoko nad 150 miliard ročně. S rostoucími tržbami začal znovu růst i počet zaměstnanců. Firmu přeorganizoval do 12 divizí, díky čemuž mohl lépe řídit tak obrovskou společnost jako je GE. Z nemotorného molocha se stal dynamická společnost schopná pružně reagovat na potřeby trhu.
Manažerský styl Jacka Welche je opředen téměř legendami. Důrazný vůdcovský styl mu vybudoval reputaci tvrdého až krutého šéfa, který se na poradách prezentoval doslova brutální otevřeností. Na druhé straně i jeho oponenti ho obdivovali za jeho smysl pro fair play. Dlouho se držel pravidla, že každý rok musí zeštíhlit manažerský aparát minimálně o 10%. Za dobu Welchovy vlády, byla hierarchie managementu zredukována z 29 úrovní na 6. Welch vyloženě nesnášel administrativní zbytečnosti a manažerské řeči, kdokoliv z jeho podřízených s těmito rysy neměl šanci ve firmě dlouho přežít. Na druhou stranu dostával management pod ním obrovský prostor pro vlastní iniciativu.
Neústupný, obdivovaný, nenáviděný Jack Welch se zapsal do historie světového byznysu jako výjimečný manažerský lídr, který udělal z General Electric, firmu světových rozměrů. Své zkušenosti a znalosti nyní předává jako učitel managementu na MIT Sloan School.
Za svůj život obdržel desítky manažerských ocenění, v roce 1999 ho magazín Fortune jmenoval „Manažerem 20.století“.
- Korelace měnových párů na Forexu a Komodit - 4. 12. 2024
- Kontrariánské investování – Investiční strategie úspěšných - 3. 12. 2024
- Free Cash Flow – Volný peněžní tok - 20. 11. 2024