Trh START pražské burzy: Seznam akcií

Pražská burza Start je program pro podporu malých a středních firem, které nejsou schopné splnit podmínky pro vstup na hlavní trh. Burza cenných papírů Praha tento trh reguluje tak, aby byla zajištěna dostatečná likvidita. Trh start pražské burzy je vhodný pro společnosti s ambicí dalšího růstu, které potřebují nový kapitál pro další rozvoj.

Trh START je regulován a každá emise musí splnit několik dalších podmínek, aby společnost mohla být do tohoto programu přijata. Trh Start byl spuštěn 2. května 2018, představuje tedy nejmladší trh pražské burzy a zaměřuje se na obchodování s akciemi malých a středních podniků.

Trh Start zavedl kontinuální obchodování

Od 1. září 2023 budou akcie na trhu Start pražské burzy obchodovány kontinuálním režimem. Znamená to, že obchodování probíhá stejným způsobem jako na trzích Prime, Standard a Free. Otevírací doba trhu start pak bude v rozmezí 8:50 a 16:25 hodinou, 5 dní v týdnu mimo svátky. Od stejného data začne platit také minimální hodnota objednávky 1 kus. Dříve se obchodovalo v lotech, což znamenalo vyšší nároky na kapitál.

Základní podmínky pro uvedení společnosti na trh start jsou zejména splnění národních účetních standardů a právní due diligence. Dále je nutné sídlo společnosti v České republice nebo na Slovensku.

Seznam akcií na trhu start

V infografice níže, vidíme kompletní seznam akcií na trhu start, které jsou srovnány podle tržní kapitalizace v českých korunách. Upozorňujeme, že seznam akcií na trhu Start se může časem měnit.

Seznam akcií na trhu START pražské burzy, podle tržní kapitalizace.

Jak vidíme trhu start zatím vládnou společnosti Primoco UAV a slovenská společnost Gevorkyan. Tyto dvě akcie dohromady tvoří nadpoloviční většinu tržní kapitalizace celého trhu start. Na aktuální ceny akcií na trhu start se můžete podívat v následující tabulce.

Čtěte více:   Svátky na Burze v USA: Kdy jsou akciové trhy zavřené?

Je třeba dodat že rizika spojená s investicemi do společností s malou tržní kapitalizací (tzv. „small cap“) mohou být značně specifická a vyžadují zvýšenou zkušenost ze strany investora.

Malé společnosti mají například tendenci k vyšší volatilitě cen svých akcií a zároveň k nízké likviditě v době, kdy se jim například nedaří. Investor má také omezené informace, jelikož tyto společnosti nemusí zveřejňovat své výsledky každý kvartál. Je tedy třeba být opatrný a případně se poradit s odborníkem.

Kde obchodovat
Reálné akcie a kryptoměny
Nízký minimální vklad 100 USD
Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4,8 rating
4.8
74% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF
Nízké poplatky
Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4,5 rating
4.5
79% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2023 ForexSrovnávač.cz