Kam investovat v době korona krize, nebo vysoké inflace?

Mnoho expertů se obává že pandemie koronaviru způsobí největší recesi od Velké hospodářské krize ve třicátých letech minulého století, což byla největší recese za posledních sto let. Pro obyčejné lidi to znamená především obavy z nezaměstnanosti, pro investory spíše otázku kam s penězi, když téměř vše padá nebo ještě padat bude.

  • Někdo to řeší klasicky, nákupem zlata, nedávno stouplo na nejvyšší hodnotu v historii – přes 2 000 dolarů za trojskou unci.
  • Odvážnější mohou nakupovat akcie farmaceutických firem, samozřejmě především těch které vyvíjejí léky nebo vakcínu na koronavirus.

Jak to ale řeší legendární investor Warren Buffett, přezdívaný věštec z Omahy? Podívejme se na to co dělá jeho firma Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway je jeden z největších konglomerátů na světě, podnikající v různorodých sektorech ekonomiky, od pojišťovnictví a železnic, přes baterie a vysavače, až po oblečení, šperky a restaurace. Zároveň drží investice v hodnotě přes 150 miliard dolarů v různých firmách, jmenovitě Apple (cca 35% portfolia), Bank of America (cca 11% portfolia), Coca Cola (cca 10% portfolia), American Express (cca 7% portfolia), Wells Fargo (cca 5% portfolia) a Kraft Heinz (cca 4% portfolia).

Současná epidemie zasáhla Buffettovu firmu stejně jako téměř všechny ostatní, nicméně dopad na jednotlivé divize byl samozřejmě odlišný. Hodně špatně dopadla divize Precision Castparts vyrábějící komponenty pro letecký průmysl, kterou Berkshire Hathaway koupila v roce 2016 za 37,2 miliard dolarů. Aerolinky jsou v době koronakrize jedním z nejhůře zasažených odvětví což má výrazně negativní vliv na investice do nákupu nových letadel.

Precision Castparts tak prošla v první polovině roku agresivní restrukturalizací kdy propustila cca 30% zaměstnanců (kolem 10 000 lidí) a odepsala zhruba 10 miliard dolarů ze své hodnoty. Mnohem lépe je na tom firma Geico zabývající se pojištěním aut, která těží z menšího množství aut na silnicích a tím pádem nižšího počtu nehod. Relativně dobře si vedly i železnice BNSF. Těm sice klesl zisk o 15%, nicméně dokázaly snížit svoje provozní náklady o 26% a jsou na tom lépe než většina ostatních firem z oboru.

Společnost Berkshire Hathaway je pověstná svými obrovskými peněžními rezervami, které budovala již dlouhá léta před krizí s úmyslem provést převzetí velké firmy která se bude jevit jako podhodnocená, což je oblíbená investiční strategie Warrena Buffetta již od počátku jeho kariéry. Nicméně k dlouho očekávanému mega obchodu zatím nedošlo, naopak, množství peněz které společnost drží na svých účtech se ještě zvýšilo. Reakce na nejistotu zahrnovala prodej akcií v hodnotě kolem 13 miliard dolarů.

Podobné:   Obchodování s CFD kontratky

Warren Buffett prodával aerolinky

V dubnu 2020 se Buffett zbavil všech akcií aerolinek které jeho firma vlastnila, což byl nepochybně krok správným směrem, nicméně možná by bylo lépe provést ho již dříve. Po těchto prodejích vzrostly finanční rezervy firmy na rekordních 146,6 miliard dolarů. Ve druhém kvartálu roku 2020 pak Berkshire Hathaway provedla zpětný odkup vlastních akcií v hodnotě 5,1 miliard dolarů, což je dvakrát tolik než kdykoliv předtím. Toto bylo celkem překvapení, protože ještě v květnu se Buffett k větším zpětným odkupům stavěl odmítavě, neboť cena akcií byla podle něj stále relativně vysoko. V červenci pak firma koupila plynovody a zásobníky plynu od Dominion Energy za cenu cca 10 miliard dolarů.

A během posledních několika týdnů také docházelo k postupným nákupům akcií Bank of America v hodnotě přes 2 miliardy dolarů. Momentálně tak Berkshire Hathaway drží cca 11.9% všech akcií této banky. Na onen mega obchod, kdy by mělo dojít k převzetí jedné opravdu velké firmy se však stále čeká, nicméně současná krize může v případě pesimistického vývoje trvat ještě léta a příležitostí by tedy mohlo být víc než dost.

Krpenský Martin
Ověření brokeři na akcie, etf i krypto
Reálné akcie a kryptoměny. Nízký minimální vklad 100 USD. Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.8
76% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF. Nízké poplatky + Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.5
76% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2024 ForexSrovnávač.cz