Je třeba vzít v úvahu, že ekonomické ukazatele jsou relativní a musí být porovnávány mezi dvěma zeměmi měnového páru. To znamená, že pokud například britský HDP prudce vzroste, nemusí to nutně znamenat, že britská libra bude mít větší nárůst hodnoty než euro. Je také třeba sledovat výsledky z Evropské unie, abychom mohli předvídat pohyb měnového páru. Jaké jsou tedy nejdůležitější ekonomické ukazatele pro tradera na forexu?
1. Úrokové sazby
Jsou jedním z nejdůležitějších ukazatelů fundamentální analýzy, které musí obchodník sledovat. Říká se, že „svět se točí kolem peněz, ale peníze se točí kolem úrokových sazeb“. Pokud je například úroková sazba v USA vyšší než v jiných zemích, stávají se USA atraktivním místem pro uložení peněz. Úroky z úspor jsou vyšší, a proto roste poptávka po dolarech.
- Země s vyšší úrokovou sazbou přitahuje více zahraničních investorů, což vyvolává poptávku a následně růst místní měny.
Jak fungují úrokové sazby?
Když ekonomika země upadá a podniky jsou nervózní z budoucnosti, hledají způsoby, jak ušetřit. Důsledkem může být snížení investic. Centrální banka může snížit úrokovou sazbu, kterou účtuje menším bankám za půjčování peněz. To způsobí, že menší banky sníží své úrokové sazby a zlevní půjčování peněz. Levnější úvěry podporují výdaje, a tím i hospodářský růst.
Centrální banky, které kontrolují a provádí měnovou politiku, včetně zvyšování/snižování úrokových sazeb:
- USD – Federální rezervní systém
- EUR – Evropská centrální banka.
- GBP – Bank of England.
- JPY – Bank of Japan.
- CHF- Švýcarská národní banka.
- CAD – Bank of Canada.
- AUD – Reserve Bank of Australia
Co se stane, když se sníží úrokové sazby?
- Pokud je půjčování peněz levnější, firmy a spotřebitelé více utrácejí, což podporuje ekonomiku.
- Nižší úrokové sazby znamenají nižší výnos z naspořených peněz. Lidé jsou motivováni peníze spíše utrácet než šetřit.
- Banky mají přístup k „levnějším penězům“ a mohou snížit náklady na hypotéky.
- Hodnota nemovitostí roste, protože si je může dovolit více lidí
- Znehodnocení měny. Pokud například Británie sníží úrokové sazby, stane se pro investory méně atraktivní a poptávka po libře klesne.
Rostoucí úrokové sazby
- Samozřejmě to má opačný účinek než jejich snížení. Když trhy očekávají růst úrokových sazeb, měna dané země má tendenci růst. To byl jeden z důvodů, proč USD na začátku roku 2022, kdy Fed zvažoval zvýšení úrokových sazeb, vzrostl.
- Když země s nižšími úrokovými sazbami začne zvyšovat sazby, může lákat investory, i když jsou stále nižší než v jiných zemích.
- Chytrý trader se bude snažit vstoupit na trh ještě před skutečným zvýšením, aby získal náskok před ostatními.
2. Inflace
Někdy se označuje jako dynamika ekonomiky. Vzpomínáte si, jak vám rodiče říkali, kolik dříve stál chleba? Jsem si jistý, že to byl zlomek současné ceny. Pokud si peníze uložíte na pět let pod matraci, koupíte si za ně méně než nyní. Toto zhodnocování nebo naopak znehodnocování hodnoty peněz se nazývá inflace.
Inflace se měří jako procentní nárůst ceny určitého zboží za měřené období, nastává, když je na trhu více peněz než zboží. Tyto situace jsou normální pro rostoucí ekonomiky, kde lidé postupně vydělávají a utrácejí více peněz, ale dovoz s nimi nedrží krok.
- Výhody inflace
Inflace je známkou rostoucí ekonomiky. To znamená, že země po hospodářské krizi očekávají nárůst inflace. Ukazuje ochotu lidí utrácet peníze. Pokud jste si půjčili peníze před inflací a osoba, která vám peníze půjčila, neočekávala inflaci, musíte vrátit méně peněz, než jste si půjčili. Pokud váš plat roste s inflací, nemáte důvod k obavám. Horší je, pokud váš plat roste pomaleji než inflace.
- Nevýhody inflace
Nejistota ohledně budoucnosti způsobuje, že firmy a lidé utrácejí méně. Pokud jste ten, kdo si půjčuje, dostanete zpět méně, než jste si půjčili.
3. Deflace
Je to opak inflace. Způsobuje pokles cen zboží a služeb. Na chvíli to může být v pořádku, ale z dlouhodobého hlediska to způsobuje více problémů než užitku.
Lidé nemají rádi nejistou budoucnost. Když ceny klesají, místo aby se nakupovalo více, dochází k opaku. Začnou si myslet, že ceny budou dále klesat, a tak vyčkávají a utrácejí ještě méně. To může vyvolat řetězovou reakci, která vede ke stagnaci.
- Lidé nenakupují > ceny klesají > spotřebitelé vyčkávají, protože si myslí, že ceny půjdou ještě níž > firmy nemají příjmy a propouštějí zaměstnance > s rostoucí nezaměstnaností se situace zhoršuje > nakupuje se stále méně a mnoho firem krachuje…
4. HDP – hrubý domácí produkt
Je jedním z klíčových ukazatelů, které hodnotí situaci a stav ekonomiky země. Představuje celkovou hodnotu všech služeb a výrobků vyrobených v dané zemi za dané období. Při obchodování obvykle sledujeme procentní změnu HDP za čtvrt roku.
Zdravá ekonomika vykazuje růst HDP mezi 3,0 % a 3,5 %. Pokud je HDP šest měsíců po sobě záporný, je to známka počínající recese.
- Pokud je HDP vyšší, může to znamenat zvýšenou inflaci. Nižší HDP zase pravděpodobně ukazuje na sníženou spotřebitelskou poptávku a rostoucí nezaměstnanost.
5. Míra nezaměstnanosti
Ukazuje celkovou pracovní sílu v zemi, která byla v uplynulém měsíci nezaměstnaná. Míra nezaměstnanosti má velký vliv na sílu měny, protože přímo ovlivňuje hospodářský růst země.
- Pokud je skutečná míra nezaměstnanosti nižší, než se očekávalo, má to pozitivní vliv na měnu. Totéž platí i obráceně.
6. Kvantitativní uvolňování (QE)
Když v letech 2008-2009 začala krize, mnoho centrálních bank snížilo úrokové sazby na nulu nebo pod nulu. Ani to však k oživení hospodářské aktivity nestačilo. Dalším krokem byly mechanismy, které vháněly do oběhu nový kapitál. Jedním z těchto mechanismů bylo kvantitativní uvolňování.
Když centrální banky provádějí kvantitativní uvolňování, v podstatě tisknou (většinou digitální) peníze. Za tyto nové peníze nakupují obrovské množství „dluhopisů“ (obligací, obligací) menších bank, čímž zvyšují svůj disponibilní kapitál. Menší banky mohou tyto peníze samozřejmě použít k poskytování nových úvěrů a hypoték, což by mělo způsobit oživení ekonomiky.
- Když je kvantitativní uvolňování přesvědčivé a lidé mají pocit, že centrální banka dělá vše pro odvrácení recese, může to samo o sobě nastartovat ekonomiku.
6. Politické události
Volby, referenda, odvolání nebo různé skandály mají obrovský dopad na hospodářskou situaci země. To samozřejmě ovlivňuje směnný kurz měnového páru, v němž je daná země uvedena.
- Země s nestabilní politickou situací vyvolává v investorech nejistotu a strach. To jsou věci, které žádný investor nevyhledává, a proto hledá místo, kam by mohl vložit své peníze.
Odliv peněz způsobuje zvýšení nabídky oproti klesající poptávce, což vede k poklesu hodnoty měny.
Závěr
Ekonomických ukazatelů a faktorů, které ovlivňují aktuální kurzy měn, je samozřejmě více. Ale ty, které zmiňujeme, patří k nejdůležitějším. Každý obchodník, který to s obchodováním myslí vážně, by měl sledovat ekonomický kalendář a zejména prohlášení představitelů různých centrálních bank. Nikdo nemá rád nepříjemná překvapení a volatilita na trhu po důležitém oznámení je jednou z takových událostí.