Největší chyby začátečníků při investování do Bitcoinu a kryptoměn

Stejně jako v jakékoli jiné činnosti je i v obchodování důležité rozvíjet specifické vlastnosti potřebné pro dosažení zisku. Jednou z nejpodstatnějších je disciplína. Začátečníci v obchodování často dělají chyby, na které je třeba si dávat pozor.

Podléhání emocím

První chybou je podléhání emocím a nepotvrzeným informacím. Není dobré předpokládat, že se začátečník zapojí do obchodování s kryptoměnami a okamžitě zbohatne, zvláště když se v médiích objevují zprávy o růstu kryptoměn. Denně se na nás sypou předpovědi budoucího vývoje trhu, které se zaměřují na to, zda kryptoměny budou růst nebo klesat, a to buď na specializovaných webech, nebo od youtuberů, ticktokerů nebo z twitteru. Oblíbené jsou také různé „technické“ analýzy kryptoměn, kde se používají složité grafy a autoři se snaží vysvětlit pojmy jako zlatý trojúhelník, spirála smrti, Fibonacci a další, které jsou ilustrovány právě těmito grafy s různými liniemi a trojúhelníky.

Je důležité být obezřetný při sledování různých účtů na sociálních sítích, jako je Twitter nebo Telegram, protože zde mohou být jednotlivci sledující své vlastní zájmy a snažící se vyvolat paniku mezi uživateli, aby nakoupili nebo prodali. Dávat pozor i na placené kanály není taky na škodu. Logicky: Pokud by někdo měl informaci, která by přinesla výhodu na trhu, spíše by ji využil sám pro nákup (nebo prodej) než ji za pár dolarů prodávat dalším lidem.

Cena Bitcoinu je extrémě volatilní

Cena Bitcoinu je extrémě volatilní

Koupit na vrcholu / prodat na dně

Před začátkem obchodování na burze je nejlepší minimalizovat rizika tím, že se poučíme z chyb ostatních. Je důležité si uvědomit, že nikdy přesně nevíme, jak se konkrétní kryptoměna bude vyvíjet, a kdy je nejvhodnější provést obchod. Například, pokud někdo koupil bitcoiny za 100 USD, mohl mít touhu prodat je, když dosáhly ceny 1 000 USD. Ale dnes se cena pohybuje kolem 30 000 USD. Při prodeji kryptoměn je důležité mít strategii a stanovit si cílovou cenu, bez ohledu na to, zda cena klesne. I když bude trh padat, bude velmi obtížné panikařit a prodat vše najednou. Disciplína a investiční horizont jsou důležité.

Ideální situace pro nákup může například nastat, když jsou kryptoměny v poklesu, například o -10-30%. Pokud trader nezachytil růst, není třeba zoufat a podléhat emocím. Obvykle následuje mírný pokles (korekce), a tak se může pokusit nakoupit za lepší cenu než přímo na vrcholu. Pokud se někdo rozhodne obchodovat, je dobré si určit část prostředků, kterou budou určení například na dlouhodobé držení.

Investování peněz, které si nemůžeme dovolit ztratit (či jejich větší část)

Pokud chce někdo investovat peníze, tak musí vědět, že neexistuje žádný způsob, jak zaručit neomylnost investičních rozhodnutí. Dokonce i profesionální obchodníci často zažívají značné finanční ztráty. Proto by se nikdy neměli investovat peníze, které potřebujeme na základní potřeby nebo jako finanční rezervu. Kryptoměny nejsou jediným aktivem na světě, a proto by si investor neměl půjčovat peníze na jejich nákup.

Důležitou vlastností je také ochota učit se samostudiem. Před každým obchodním rozhodnutím je důležité provést průzkum. Každý je zodpovědný za své finanční jednání a za následky, které z toho vyplývají. Pokud investor nemá dostatečné znalosti o kryptoměnách a slepě se spoléhá na zaručené rady, jak zbohatnout na kryptoměnách, pravděpodobně ztratí hodně peněz, protože bude naslouchat nesprávným radám a nebude schopen rozlišit dobré projekty od špatných.

Podobné:   Nejlepší peněženka pro Ripple (XRP): Mobilní & desktopová

Prozkoumat svět kryptoměn, seznámit se s různými projekty, to je základ. Nováček zjistí, že ne všechny kryptoměny jsou stejné a že se liší i jednotlivé tokeny. Na krypto trhu mimo jiné, existují různé směnárny a burzy, které poskytují různé služby.  Začátečník by měl navíc navštívit oficiální webové stránky vybraných kryptoměn. Zjistit, zda jsou aktualizované nebo zda nebyly aktualizovány po dlouhou dobu. Podívat se na plán rozvoje atd. Až bude mít odpovědi na otázky, které si položí, pak teprve může učinit informované rozhodnutí.

Co je levné nemusí být kvalitní

Investování do levných kryptoměn (altcoinů) s nadějí na jejich růst, takovou strategii asi zkoušel každý, nic jednoduššího asi vymyslet nejde. Většina lidí si pamatuje období růstu kryptoměn v například v roce 2017, což může vést k mylnému přesvědčení, že nákup levných altcoinů za několik centů může v budoucnu přinést obrovské zisky. Je však otázkou, zda se taková situace bude vůbec opakovat. Kryptoměny se postupně ustalují a i když je jejich volatilita stále vysoká, nelze očekávat opakování raketového růstu, který byl pozorován v raných fázích rozvoje kryptoměn. Pokud investor nezachytil vzestup DeFi, Chainlinku nebo BAND v roce 2020, je pravděpodobné, že podobné růsty již nebudou tak běžné.

Sledování historických nejvyšších hodnot (ATH) kryptoměn může tedy vést spíše k iluzi a chybným očekáváním. Většina kryptoměn a tokenů se momentálně obchoduje zhruba o 80 – 98% níže než jejich nejvyšší hodnoty. Například XRP je nyní obchodováno za 0,3 USD, zatímco jeho nejvyšší hodnota byla 3,84 USD. Je nejisté, zda se tato hodnota někdy znovu dosáhne. Samozřejmě existují kryptoměny a tokeny, které stále mohou růst o desítky nebo stovky procent.

Podcenění bezpečnosti, SCAM a podvody

Je také důležité nezanedbávat bezpečnost. Vyhnout se pochybným kryptoburzám, které nemají rozvojový potenciál, nedostatečnou zákaznickou podporu nebo problémy s výběrem prostředků. Všechny seriózní kryptoburzy a směnárny nabízejí dvoufaktorové ověření a je důležité využít těchto bezpečnostních opatření. Nepodceňovat ochranu svých kryptoměn se vyplatí – pokud je trader neobchoduje, převést je do vlastní kryptoměnové peněženky (desktopové nebo hardwarové) je základ, aby měl plnou kontrolu nad svými prostředky. V neposlední řadě, bezpečné uložení hesel a obnovovacích sekvencí na bezpečném místě je alfou a omegou.

V návaznosti na bezpečnost je dobré se naučit ovládat emocionální reakce způsobené FOMO (Fear Of Missing Out – strach z promeškání příležitosti). Mnoho lidí se nechá strhnout touhou získat velký zisk a nakupuje, když trh již roste. To často vede k prodeji s následnou ztrátou, když trh klesne. Je důležité vyhnout se takovým emocionálním reakcím. Pokud už se FOMO dostaví, je lepší ho využít z pohledu na trh v červených číslech, což znamená potencionální příležitost k nákupu za nižší cenu.

 

Krpenský Martin
Ověření brokeři na akcie, etf i krypto
Reálné akcie a kryptoměny. Nízký minimální vklad 100 USD. Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.8
76% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF. Nízké poplatky + Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.5
76% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2024 ForexSrovnávač.cz