Komodity

Komodity jsou především suroviny. Zlato, ropa, zemní plyn, kukuřice, maso, káva, a desítky dalších surovin které potřebuje naše současná civilizace. S komoditami se obchoduje  na světových burzách jako se standardizovanými kontrakty. Např. jeden kontrakt ropy má velikost 1000 barelů. Obchodník má možnost kupovat komodity buď s dodáním ihned na spotovém trhu a nebo s dodáním v různě vzdálené budoucnosti na termínovaném trhu. Na většinu komodit se obchodují také opce.

zhodnocení investice

Na světových burzách se denně zobchodují komodity za stovky miliard dolarů, Stovky tisíc obchodníků denně zajišťují své obchodní pozice ve více než stovce komodit. Světové burzy jsou primárně určeny pro zajišťovatele a nejrůznější finanční instituce. Nejvíce účastníků ovšem představují spekulující obchodníci. Dnešní parketové i elektronické burzy nabízejí neomezené příležitosti pro zájemce o spekulativní obchodování s nejrůznějšími aktivy, k nejdynamičtějším patří právě komodity a opce na komodity.

Existuje velmi mnoho způsobů a technik jak obchodovat komodity a opce tak, aby zhodnocení investice bylo pro investora zajímavé. Je ale potřeba vědět, že obchodovaní s komoditami, a zejména pak s opcemi, není určeno pro laiky bez potřebných vědomostí a zkušeností. Přesto se o obchodování komodit neustále pokouší mnoho laiků, kteří podlehnou lákání bank a brokerských firem, které jim prostřednictvím internetových obchodních platforem toto obchodování umožní. Důvodem jsou poplatky z obchodování, které banky a brokerské společnosti inkasují od obchodníků bez ohledu na to, zda obchodují úspěšně nebo nikoliv. Obchodování těchto laiků ale téměř vždy nevede k úspěšnému zhodocení investice. Naopak investoři, kteří investují na světových komoditních burzách s profesionály, kteří mají historii a prokazatelné výsledky, dosahují  skutečně velmi zajímavého zhodnocení investice.

Měď

Měď patří mezi základní průmyslové kovy. Měď, stejně jako stříbro a zlato, patří ke kovům známým od nejstarších dob……..

Sojové boby

Sojové boby jsou jedním ze základních pilířů komoditního obchodování. Sója, právem nazývaná Orientální královnou luštěnin,…….

Kakao

První civilizací, která znala a pěstovala kakaovník, byli Olmékové, kteří žili na pobřeží Mexického zálivu již 400 př. n. l. V r. 1502 byl Kryštof Kolumbus prvním Evropanem,…….

Cukr

Cukr spadá do kategorie komodit, s nimiž se aktivně obchoduje na burzách po celém světě. Investice do sladidla je přitom běžně dostupná i drobnému investorovi……..

Bavlna

Bavlna je nejdůležitější ze všech plodin pěstovaných pro výrobu textilního vlákna. Vlákna se získávají z plodu keře bavlníku. Bavlna poskytuje úrodu jednou za rok…..

Vepřové maso

Na komoditní burze se obchodují dva typy futures kontraktů vepřového masa – Lean hogs (živá prasata) a Pork bellies (vepřové boky, nebo též břicha)…….

Stříbro

Silver futures má obchodní zkratku SI a velikost kontraktu je 5.000 troyských uncí. Stříbro, chemická značka Ag (lat. Argentum) je ušlechtilý kov bílé barvy, používaný člověkem již od starověku……..

Kukuřice 

Corn futures má obchodní značku C, velikost kontraktu 5.000 bušlů a obchoduje se na burze v Chicagu – CBOT. Kontraktní měsíce březen, květen, červenec, září a prosinec…….

Energetický sektor

V energetickém sektoru komoditní burzy obchodníky převážně zajímá pět primárních trhů……..

Platina

Platinum futures má obchodní označení PL. Váhovou jednotkou je, stejně jako u zlata, troyská unce. Obchoduje se na burze NYMEX a jeden kontrakt obsahuje 50 troyských uncí……..

Dluhopisy

Dluhopis (neboli obligace) je cenný papír, s jehož pomocí se snaží emitent získat finanční prostředky na kapitálových trzích. Emitentem přitom mohou být různé subjekty……..

Komoditiní burza

Komoditní burza je místo, kde se obchoduje s komoditními kontrakty. Obchody na komoditní burze probíhají ve vyhrazeném čase podle pravidel na jednotlivých burzách a pod dohledem dozorčích orgánů burzy. Ve většině případů se obchoduje s násobky burzou určeného množství té které komodity. Veškeré komoditní burzy podléhají dohledu příslušných státních úřadů, proto v různých státech podléhají různým zákonům. Komoditní burza v Praze podléhá ministerstvu zemědělství.

Jednotlivé komoditní burzy se liší nabídkou obchodovaných komodit a také i mírou likvidity. Některé komoditní burzy se zabývají prodejem jen několika vybraných komodit, např. obilovinami a olejninami, nebo např. zlatem, platinou, stříbrem, apod. Některé komoditní burzy mohou mít stanovené loty, jde o jednotky množství (zda chcete obchodovat s větším nebo menším množstvím), poplatky za prodej – nákup a také pravidla obchodování. Tak jako na burzách s cennými papíry, tak i na komoditních burzách obchodují zprostředkovatelé – brokeři.

17. 4. 2023 0 135
V průběhu 70. let se objevilo extrémní zvýšení cen ropy, nedostatek paliva, velké fronty u čerpacích stanic a ...
6. 12. 2022 0 157
Originální nápad stojí za vznikem prakticky všech velkých projektů, se kterými se na internetu setkáváte. A velký projekt ...
5. 12. 2022 0 237
Každý investor má určitě zájem na tom, aby projekt, do kterého investuje, byl opravdu výdělečný a peníze se ...
5. 12. 2022 0 164
Podle jakých kritérií vybrat ten vhodný e-shop pro Vaší investici? V první řadě, tak jako u každé investice, ...
5. 12. 2022 0 167
V dnešní době je několik obchodních modelů pro reklamu na internetu, podle kterého se reklama financuje. Existuje mnoho ...
5. 12. 2022 0 156
Každý, kdo plánuje své finance zhodnotit prostřednictvím investování do mincí, má hned dvě možnosti. Jde o investici do ...
5. 12. 2022 0 148
Ropný průmysl patřil mezi sektory ekonomiky nejvíce zasažené koronakrizí. Karantény, zákazy vycházení i rušení kulturních akcí, to vše ...
3. 12. 2022 0 187
Cena zlata obvykle roste v dobách nejistoty a nejinak je tomu i v současnosti. Recese způsobená pandemií koronaviru, propad ...
22. 9. 2022 0 179
Chcete vědět, co zásadně ovlivňuje cenu ropy na světových trzích? OPEC je organizace sdružující 12 zemí, které exportují ...
© Copyright 2023 ForexSrovnávač.cz