Pokud si vezmeme graf ledajakého finančního instrumentu v určitém čase, tak zjistíme, že velmi často se cena ubírá určitým směrem a to buď stoupá nahoru, klesá dolů, nebo se pohybuje horizontálně bokem (do strany). Tento směr, který cena nabude v určitém časovém rámci se nazývá „trend“.
Základní úkol obchodníka, který používá technickou analýzu při nakupování a obchodování s cennými papíry, forexu atd je identifikace tohoto trendu. Tedy při trendu rozlišujeme 3 pohyby cen:
▶ 1. Cena jde nahoru (angl. „Uptrend“) – toto je období kdy většina obchodníků a investorů nakupuje cenniny s cílem, že je prodají když cena dosáhne jejich předem stanovenou hodnotu. Wall Street má speciální označení pro tento druh investorů a obchodníků – „bulls“ (býci). Trh, který se pohybuje nahoru se nazývá býčí trh (angl. Bull market)
▶ 2. Cena jde dolů (angl. „Downtrend“) – toto období se vyznačuje klesáním ceny a poskytuje příležitost pro ty, kteří se specializují na získání profitu spekulováním, že cena půjde ještě níže. Wall Street má označuje tento druh investorů a obchodníků menom- „bears“ (medvědi). Trh, který se pohybuje dolů se nazývá medvědí trh (angl. Bear market).
▶ 3. Cena jde horizontální-bokem (angl. „Sideways“) – toto je období, kdy v obchodování nepřevládají býci ani medvědi.
Co je Dow Theory?
Zajímá vás co je Dowova teorie a jak ji využít při určování trendu?
Podívejme se na základní poznatky, kterými se technická analýza vyznačuje:
- Ceny se nejčastěji pohybují v trendech
- Trendy mohou identifikovat pomocí vzorů, které se opakují a vyznačují se podpůrnými a odpornými trendovými čarami (anglicky „trendlines“).
- Primární trendy (které trvají často měsíce a roky) jsou vyplněny ze sekundárních pohybů (které trvají týdny až měsíce) v opačném směru k primárnímu trendu (používaný anglický název pro sekundární trendy je „retracements“).
- Trendy existují až do doby, než nastane nějaká událost, která je zruší.
Tento souhrn základních pozorování se často nazývá „Dow Theory“. Charles Dow byl zakladatele americké finanční firmy Dow Jones & Company.
Podívejme si základní poznatky, jimiž se technická analýza vyznačuje:
→ Ceny finančních instrumentů se nejčastěji pohybují v trendech
→ Trendy může identifikovat pomocí vzorů, které se opakují a které se vyznačují podpůrnými a odpornými trendovými čarami (angl. „Trendline“).
→ Primarní trendy (které často trvají měsíce a roky), jsou prodchnuté sekundárními pohyby (tyto trvají týdnů až měsíců) v opačném směru ke primárního trendu (zažitý anglický název pro sekundární trendy je „retracements“).
→ Trendy existují, dokud nenastane nějaká událost, která je zruší.
Tento souhrn základních pozorování se často nazývá „Dow Theory“. Charles Dow byl zakladatel americké finanční firmy Dow Jones & Company.
Závěr
Z dosud uvedeného víme, že důležitým aspektem technické analýzy je soustředění se na cenu instrumentů. Ceny instrumentů jsou takto výsledkem kolektivního rozhodnutí, které provedli kupující i prodávající. Podle technické analýzy, ceny zahrnují všechny známé informace a předpoklady o patřičných instrumentech, přičemž ceny se mění podle toho jaké nové informace jsou k dispozici pro obchodníky a investory.
Je třeba si uvědomit, že cena za kterou se instrument prodává je často odlišná od její skutečné hodnoty, která je založena na ekonomických výsledcích patřičné společnosti. Pro zjištění skutečné hodnoty instrumentů nám slouží právě „Fundamentální analýza„. Technické a fundametálné analýzy se vzájemně prolínají a často je používají oba druhy investorů a obchodníků – technici i fundamentalisté.
- Co to je RugPull u kryptoměn? - 21. 1. 2025
- Světová ETF bez společností z USA: které to jsou? - 21. 1. 2025
- Co je to parita na měnové páru EUR/USD? - 20. 1. 2025