Margin neboli marže znamená, že při otevření transakce s pákovým efektem je na účtu klienta zmrazena určitá část prostředků, která se stává zárukou transakce (marže). Broker ze své strany přidá prostředky a zvýší částku 5 nebo i 30krát. V podstatě se jedná o „účelový úvěr“ poskytnutý klientovi brokerskou společností na celou dobu trvání transakce Některé společnosti poskytují takový úvěr s určitým úrokem nebo si účtují určitou provizi.
Velikost pákového efektu je v tomto případě označena jako 1:5 a 1:30 S využitím pákového efektu může individuální obchodník vstoupit na trh s relativně malým vkladem. Pokud má tedy obchodník 50 dolarů, pak při použití pákového efektu 1:30 se největší možná částka transakce, která je pro něj k dispozici, rovná 15 000 USD.
Jak funguje Margin při obchodování
Při otevření pozice měnového páru EUR/USD, musíte jako marži předem složit částku odpovídající procentu hodnoty otevírané pozice. Při otevírání pozice za 500 USD, je to 50 USD. Brokerovi tak prokazujete, že dokážete krýt ztrátu minimálně 50 USD, v případě, že se trh obrátí proti vám.
Výše marže se u jednotlivých měnových párů liší. U hlavních párů bývá nižší, jelikož je vzhledem k vysoké likviditě těchto měnových párů snazší pozice rychle otevřít, případně uzavřít. Broker tak má záruku, že bude schopen vaši pozici uzavřít bez velkých ztrát. U exotických měnových párů bývá požadována marže vyšší, jelikož u těchto párů lze vzhledem k nižší likviditě pozice otevírat a uzavírat obtížněji.
Zejména začínající obchodníci se domnívají, že peníze, které slouží jako marže, se používají k nákupu měny. Od svého brokera si ale půjčujete 100 % kupní ceny. Složená marže slouží makléři pouze jako záruka, že máte dostatek finančních prostředků na uhrazení případné ztráty.
Příklad obchodu na Margin
Předpokládejme, že máme na svém obchodním účtu 5 000 USD a chceme obchodovat s akciemi společnosti Google s finanční pákou 1:5. To znamená, že za každý 1 USD z našeho kapitálu můžeme ovládat obchod v hodnotě 35 USD.
- Dostupný kapitál: 5 000 USD
- Finanční páka: 1:5
Na základě finanční páky můžete otevřít obchod v hodnotě 5 000 USD * 5 = 15 000 USD.
Nyní předpokládejme, že si chceme otevřít obchod s nákupem (long) akcií společnosti Google za aktuální cenu 100 USD za akcii. Chceme nakoupit 50 akcií.
Otevřeme obchod 50 akcií * 100 USD/akcie = 5 000 USD.
Pomocí finanční páky 1:5 budete potřebovat na marginu (zajištění) pouze 5000 USD / 5 = 1000 USD. Zbývajících 4000 USD zůstává volných na našem účtu. Připomeňme, že marže slouží jako záloha, která zajišťuje vaši pozici. Pokud cena akcií klesne a vaše marže klesne pod určitou úroveň, může dojít k margin call, kdy vám broker může vyžádat doplnění marže.
V tomto příkladu jste s finanční pákou 1:5 mohli ovládat obchod v hodnotě 15 000 USD, i když jsme měli na účtu 5 000 USD. Vysoká finanční páka zvyšuje potenciální zisky i rizika. Je klíčové být obezřetný, pečlivě sledovat své pozice a provádět obchody s vědomím rizika.
Je důležité pochopit, jakým způsobem Broker tuto službu nabízí a jaké jsou požadavky na margin. Pokud již obchodujete, měli byste porovnat pákový efekt i s jinými poskytovateli a rozumět pojmu margin, a tak hlouběji pochopit problematiku Money managementu.