Rizika investování do kryptoměn nelze přehlížet

Rizika spojená s investicemi do kryptoměn jsou reálná a mají své místo ve vnímání investičního prostředí. Investování do kryptoměn může být považováno za rizikové kvůli vysoké volatilitě trhu, nedostatečné regulaci a nutnosti zajistit bezpečnost digitálních aktiv, které jsme koupili. Podvody, scamy nebo nedostatečná regulace, to jsou běžné slova, na která budete na tomto trhu narážet pravidelně.

To zahrnuje provádění důkladného výzkumu, bezpečné uchovávání kryptoměn, sledování aktuálních událostí a vývoje regulace a vytvoření strategie, která jim umožní lépe zvládnout fluktuace trhu a minimalizovat rizika na co nejnižší úroveň. Nikdo totiž nemůže předpovědět jak budoucí regulace, tak nové možnosti hackerů, které se přizpůsobují novým trendům.

Základní principy obezřetnosti

I když technologie blockchain sehrála klíčovou roli v novém věku technologické revoluce, stále se setkáváme s řadou rizik spojených s investicemi do kryptoměn. Kryptoměny jsou do jisté míry považovány za „riskantní podnikání“, zejména kvůli vysoké volatilitě, kterou s sebou přinášejí.

Volatilita:

Jedno z hlavních rizik spojených s kryptoměnami je vysoká volatilita. Investoři, kteří se rozhodnou zapojit do kryptoměnového trhu, musí být připraveni na rychlé a někdy dramatické fluktuace cen. Toto riziko může mít významný vliv na hodnotu jejich investic.

Bezpečné uchovávání:

Dalším důležitým aspektem je bezpečnost. Kryptoměny je třeba pečlivě chránit, protože neexistují žádné třetí strany, které by zajišťovaly bezpečnost vašich digitálních peněženek a hesel k nim. Uchování kryptoměn se může zdát problematické, ale i některé burzy nabízejí jejich monitorované a bezpečné uložení.

Regulace a právní rámce:

Regulace je také důležitým faktorem. Kryptoměny jsou obecně neregulované a závislé na tom, jaká je vládní politika v dané zemi. Některé země teprve začínají vyvíjet právní rámce pro používání digitálních aktiv, což přináší další míru nejistoty.

Řízení rizik:

Investoři by měli být připraveni na tato rizika a měli by se snažit minimalizovat své ztráty. Důležité je provádět pečlivý výzkum, chránit své investice a sledovat aktuální regulace a zpravodajství týkající se kryptoměn.

Volatilita na trhu kryptoměn: Rizika a Možnosti

Kryptoměnový trh se vyznačuje extrémně vysokou volatilitou, což znamená, že jednoduše jejich ceny často prudce kolísají. Tento jev je na trhu kryptoměn běžným a bohužel nepředvídatelným faktorem. Volatilita přináší jak potenciál pro značné zisky, tak i riziko vysokých ztrát. Někteří obchodníci se pokoušejí využít tuto volatilitu tím, že nakupují a prodávají na denní bází, což paradoxně nestabilitu ještě zvyšuje. Nicméně vysoká volatilita také znamená, že je obtížnější předpovědět budoucí ceny kryptoměn, což může vést k nepředvídatelným a rychlým změnám na trhu. Bez této volatility by bohužel kryptoměny nikoho moc nezajímali.

Existuje několik faktorů, které přispívají k této volatilitě.  Například falešné zprávy a dezinformace, mohou ovlivnit názory a rozhodnutí tržních hráčů. Strach z potenciálních ztrát na trhu a riziko bezpečnostních hrozeb také hrají svou roli.

Likvidita v Kryptoměnách: Bitcoin a Alternativy

Bitcoin a další významné kryptoměny, včetně například Etherea, nabízejí poměrně uspokojivou úroveň likvidity. Tyto aktiva jsou snáze obchodovatelné a stabilnější, není problém je ihned koupit a ihned prodat. Naopak, menší a méně známé kryptoměny trpí nedostatečnou likviditou. To vede na trhu ke kolísavých cenovým pohybům, a zvyšuje to riziko, že danou kryptoměnu nemusíme prodat na cenové úrovni, kterou požadujeme.

Bitcoin a ostatní kryptoměny nejsou klasicky regulovány. Místo toho fungují na decentralizovaném modelu, kde samotný systém uplatňuje svá vlastní pravidla a mechanismy. Například Bitcoin má pevnou celkovou nabídku omezenou na 21 milionů mincí. Blockchain Bitcoinu, který podporuje těžbu nových bloků, také zajišťuje bezpečnost sítě a prevenci dvojího utrácení. To vše je dosaženo bez centrální autority. Proto ani likviditu na tomto trhu nelze zaručit, nefungují zde tradiční market makeři, kteří zaručují likviditu na na akciovém trhu.

Velryby a manipulace trhu

Manipulace s finančními trhy je obvykle nezákonná a je přísně regulována na tradičních, vyspělých finančních trzích, jako je trh s akciemi. To zahrnuje praktiky jako pump-and-dump, které jsou považovány za trestné. Nicméně, na trhu s kryptoměnami jsou pravidla jiná. Zde mají bohatí investoři, známí jako „velryby,“ možnost manipulovat s tržními trendy a ovlivňovat ceny s relativní lehkostí.

Podobné:   Algoritmy pro těžbu kryptoměn: Jak těžit kryptoměny?

Kryptoměnové velryby jsou obvykle jednotlivci nebo skupiny investorů s vysokým čistým jměním, a mají schopnost výrazně ovlivnit směr tržních trendů. Mohou to udělat buď tím, že sníží ceny (medvědí velrybaření) nebo zvýší ceny (pumpování cen), což je podobné strategii pump and dump, která je na tradičních finančních trzích zakázána.

Vzhledem k tomu, že trh s kryptoměnami je stále relativně malý a nezralý v porovnání s jinými finančními trhy, jsou ceny digitálních aktiv náchylné k náhlým a nepředvídatelným změnám, které mohou být důsledkem tržní manipulace. To poukazuje na potřebu lepší regulace a dohledu na trhu s kryptoměnami, aby se minimalizovalo riziko manipulace a zajistila větší transparentnost pro investory.

Zodpovědnost za vlastní majetek

Když investujete do Bitcoinu, Etherea, Litecoinu nebo jiných kryptoměn, stáváte se svým vlastním bankéřem a správcem majetku. Máte tedy zodpovědnost za bezpečnost a zabezpečení vašich krypto-investic. I když některé specializované burzy nabízejí služby úschovy kryptoměn, většina krypto investorů preferuje uchovávání svých prostředků v soukromých digitálních peněženkách.

Digitální peněženky jsou sice šifrované, ale celkové zabezpečení vašich aktiv závisí na tom, jaký typ digitální peněženky používáte. Při úschově a ochraně svých kryptoměn jste sami sobě nejbližším strážcem, protože soukromá hesla nebo soukromé klíče vám poskytují přístup k vašemu kontu, podobně jako v bance.

Pokud byste náhodou ztratili nebo zapomněli své heslo (soukromý klíč), nikdo vám nepomůže, protože kryptoměny jsou decentralizované a není zde žádná autorita nebo třetí strana, která by mohla obnovit přístup k účtu. Význam zabezpečení a zálohování vašich soukromých klíčů minimalizuje riziko ztráty, které se nejednou již stalo.

Hackerské útoky

Kybernetické útoky a snahy o krádež kryptoměn jsou stále častějším jevem, který ohrožuje majetek uživatelů. Burzy, které slouží k obchodování s digitálními aktivy, se snaží držet krok s neustále se vyvíjejícími hrozbami hackerů a zlepšují své bezpečnostní systémy. Nicméně, hackeři neustále hledají nové způsoby, jak se dostat ke majetku uživatelů.

Phishing je jednou z nejběžnějších taktik, kdy hackeři často cílí na nové držitele kryptoměn pomocí klamných reklam a podezřelých webových stránek. Tyto stránky často nemají reálnou hodnotu a jsou pouhým spamem. Hackeři se pokoušejí přesvědčit majitele kryptoměn, aby poskytli klíčové informace, které by umožnily útočníkům přístup k jejich finančním prostředkům.

Cryptojacking je sofistikovanější útok, který může být obtížnější odhalit a zabránit mu. Někdy jsou používány škodlivé programy, jako například malware clipboard hijack, který cílí na bitcoinové peněženky. Tento malware se snaží nahradit zkopírovaná data peněženky daty hackera při procesu odesílání bitcoinů do jiných peněženek.

Další riziko představují Slack boti, kteří se tváří, že upozorňují uživatele na problémy s jejich peněženkou a nabízejí odkazy, které vedou k požadavkům na sdílení informací o peněžence. To může vést k odhalení citlivých údajů a ztrátě kryptoměn.

V dnešním kybernetickém prostředí je nezbytné, aby uživatelé kryptoměn byli obezřetní a zvýšili svou bezpečnostní osvětu, aby minimalizovali riziko krádeže a ztráty svých digitálních aktiv.

Krpenský Martin
Ověření brokeři na akcie, etf i krypto
Reálné akcie a kryptoměny. Nízký minimální vklad 100 USD. Možnost kopírování obchodů. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.8
76% CFDs účtů retailových je ztrátových
Reálné akcie a ETF. Nízké poplatky + Česká zákaznická podpora. Více než 5200 instrumentů k obchodování. Denní webináře a zprávy z trhů pro klienty.
4.5
76% CFDs účtů je ztrátových
© Copyright 2024 ForexSrovnávač.cz