Market Maker = Dealing Desk (DD)

Zajímají vás rozdíly mezi DD/NDD, ECN/STP brokery? Základní informace a rozdíly se dozvíte v tomto článku.

Podívejte se na rozdíly mezi různými typy brokerů

Market Maker

Broker typu NDD

ECN broker

ECN/STP Broker

Obchoduj Forex & akcie nebo ETF
U 76 % retailových účtů došlo ke vzniku ztráty.

Market Maker

Broker typu DD (Dealing Desk) je tzv. Market Makerem (MM). Tzn., že broker sám tvoří trh pro své klienty (na základě podkladových aktiv a burzy), což s sebou přináší jak výhody, tak také určité nevýhody. Seriózní a licencovaný broker typu MM přijímá objednávky od svých klientů, které musí vždy vyplnit! Nemůže se tedy stát, že by jste chtěli uzavřít vaši otevřenou pozici a to se vám nepodařilo. Pokud chcete vstoupit do nějakého obchodu, musí v trhu existovat protistrana. Pokud tedy chcete nakoupit 1 lot EURUSD, musí být v trhu také někdo, kdo jej chce prodat. Povinnost brokera, market makera je pak najít k vašemu obchodu protistranu.

Pokud v danném okamžiku v trhu nebude nikdo, kdo by chtěl zrovna stejný kontrakt prodat a broker tak váš obchod nemohl spárovat s žádným jiným obchodníkem, musí vstoupit do hry a váš obchod vyplnit. V tom případě se broker stává vaší protistranou. Většina seriózních brokerů pak kryje svá rizika s možným pohybem tím způsobem, že pozici posílá na reálný trh. Jak vidíte, v jistých situacích se může stát, že vám broker bude protistranou vašeho obchodu. Broker by měl však vydělávat zejména na vašich poplatcích, spreadech a ne na vašich ztrátách.

Není se tedy třeba bát, že by broker vyloženě manipuloval trhem a ten tak tlačil proti vám. To ani není reálně možné, protože regulovaný a licencovaný broker, pokud by viditelně ovlivnil trh, přišel by tak nejen o svou reputaci a klienty, ale mohl by také přijít o licence.

Proč slyšíme negativní ohlasy na MM brokery?

Proč je tedy na Internetu tolik negativních zkušeností s MM? Z logiky věci, nejvíce obchodníků a také začátečníků je u MM brokerů. Úspěšnost začátečníků je relativně nízká, každý chce zbohatnout rychle a bez práce... a proto se na Internetu objevuje spousta diskuzí, jak ten či onen broker je špatný a jak obchoduje proti klientovi.

Přitom by si měl každý takový neúspěšný obchodník sáhnout do svědomí a uvědomit si, že za své ztráty si primárně může každý trader sám a že broker má možnosti, ale prakticky v současné době plné regulací a dohledu nemůže nijak okatě jít proti obchodníkům, samozřejmě nebavíme se tu o neregulovaných společnostech, to je kapitola sama o sobě..

Kdy jsou největší problémy u Market Makera

Je třeba se bát brokera, který je market maker? Vyloženě ne, MM není dělítkem mezi úspěchem a neúspěchem, roli hraje mnohem více faktorů. Na místě je ale obezřetnost, protože i když by broker neměl hýbat trhem, tak může určitým způsobem měnit podmínky obchodování. Někdo tomu může říkat, že broker háže klientům klacky pod nohy, jiný může namítat, že se jen brání nestandardním podmínkám na trhu. O co přesně jde?

Pokud broker očekává nestandardní podmínky na trhu (vyhlašování fundamentálních zpráv, nízká likvidita během svátků a nočních seancí, nečekané a extrémní pohyby na trhu, Volby v USA, extrémní pohyby na trhu), tak může navýšit spread, margin, navýšit limitní odstupy, v trhu mohou vznikat rekotace cen, skluzy v plnění, apod, solidní MM broker o velkých změnách nicméně vždy informuje předem.

Broker typu NDD

Broker typu NDD (Non Dealing Desk), je takový broker, který se v rámci obchodování nestává vaší protistranou. Broker sám příkaz nevyplní, ale posílá jej dále na mezibankovní likviditu. Zde je potřeba si dát pozor, jestli má broker třeba jen jednoho poskytovatele likvidity, popřípadě kolik (STP), nebo jestli se jedná o ECN brokera, který pouze zprostředkuje celý obchod a váš příkaz posílá na mezibankovní likviditu velkých hráčů. STP broker (Straight Through Processing) může mít více nebo jen jednoho likvidity providera, který může být s brokerem spjat takovým způsobem, že se z vašeho STP účtu stává v podstatě MM účet.

Také pokud má broker oba typy účtů, jak MM, tak i STP, může se stát, že klient, který si myslí, že obchoduje na STP, ve skutečnosti obchoduje na MM účtu.

Na čem vydělává STP broker?

STP broker vydělává na spreadech, popřípadě poplatcích, které klient platí za každý otevřený obchod.

ECN broker

ECN broker (Electronic Communications Network) automaticky přeposílá váš příkaz na obrovský mezibankovní trh, kde se velký počet poskytovatelů likvidity (banky a bankovní instituce, obchodníci a další market makeři) popere o vámi zadaný obchod a snaží se jej vyplnit co nejrychleji. V tomto případě hraje významnou roli počet likvidity poskytovatelů, které broker má k dispozici.

Např. IC Markets má 50 poskytovatelů likvidity, díky čemu vám zaručí nejnižší spready, rychlost plnění, minimální skluzy, apod. ECN broker vydělává na komisích, které klient platí za každý otevřený obchod.

Výhody ECN brokera

Výhodou ECN brokera jsou tedy nejnižší spready na trhu, možnost vidět hloubku trhu a 100% korektní a tranparentní jednání.

ECN STP nebo MM?

ECN/STP brokera ocení zejména profesionální obchodníci, těm začínajícím se v mnoha případech vyplatí také MM. Pokud se jedná o seriózního a licencovaného MM brokera, nemělo by být pravdou, že si broker může s trhem dělat co chce. Každý obchodník si musí uvědomit, že pro brokera je nejdůležitější jeho pověst a image a pokud by s trhem jen jednou výrazně pohnul, znamenalo by to ztrátu věrohodnosti, klientů a následoval by konec.